A személyi kölcsönök és áruhitelek piaca példátlan ütemben bővül Magyarországon, ennek ellenére még mindig viszonylag keveset tudunk arról, hogy a fogyasztók milyen tényezők alapján hozzák meg döntéseiket. Kutatásunkban arra keressük a választ, mekkora szerepe van a bizalomnak, a digitális kényelemnek vagy éppen a gyorsaságnak, amikor hitelfelvételre kerül sor.
Nemcsak a hitelfelvételek, hanem a hitel-előtörlesztések szempontjából is sorra dönti saját rekordjait a magyar lakosság, különösen a személyi kölcsönöknél látványos mostanában ez a jelenség – derült ki az MNB kedden közzétett adataiból. Nemcsak abszolút összegben, arányaiban is magasabb ma az előtörlesztések szerepe a hitelpiacon, mint korábban. Sokan egy kedvezőbb kamatozású tartozásra cserélik meglévő fogyasztási hitelüket, mások azonban benne ragadnak drága adósságukban: számításaink szerint 10% körül lenne a jelentős késedelemben lévők aránya a folyószámlahiteleknél és a személyi kölcsönöknél is, ha nem értékesítették volna nem teljesítő portfólióikat az elmúlt öt évben folyamatosan a bankok.
A gazdasági nehézségek ellenére viszonylag kevés hitel törlesztésével csúszott meg a magyar lakosság a mai napig, de van három hiteltípus, amelynek a negatív folyamataira maga a jegybank hívta fel a figyelmet legfrissebb Pénzügyi stabilitási jelentésében. A személyi kölcsönök és a folyószámlahitelek esetében 5% fölé emelkedett a nemteljesítések aránya annak ellenére, hogy évek óta nem látott ütemben értékesítik e követeléseiket a bankok a követeléskezelőknek. A babaváró hiteleknél pedig egyelőre nincs nagy gond, de az adósok 20-25%-át sújtó gyermektelenségből még adódhatnak törlesztési problémák az érintetteknél.
Nemcsak a lakáspiaci adásvételek torpantak meg, a csúcsokat döntögető lakáshitelezésben is némi lassulást hozott az április hónap, de így is rekordközeli összegben vettek fel hiteleket a magyar háztartások az MNB kedden közzétett adatai szerint. A Portfolio Hitelezés 2025 konferenciájának a szakmai közönsége szerint könnyen elképzelhető, hogy idén tetőzik a lakáshitelezés. A lakossági folyószámlákon erőteljes tőkebeáramlást látunk, a vállalati hitelezés pedig végre több életjelet is mutat, ennek ellenére idén masszív csökkenében van a céges hitelállomány, éles ellentétben a háztartásokéval.
Szárnyalt a lakossági hitelezés márciusban is: személyi kölcsönből még soha, lakáshitelből pedig csak az MNB három évvel ezelőtti Zöld Otthon Programja idején vett fel többet a lakosság egyetlen hónap leforgása alatt a mostaninál. A háztartások banki hiteltartozása így 10,6%-ot emelkedett egy év alatt, a vállalatoké viszont mindössze 2,0%-ot bővült, ami jól tükrözi bizonytalan kilátásaikat. E témák részletesen is terítékre kerülnek két hét múlva a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciáján, ahol a bankszektor színe-java képviseltetni fogja magát, érdemes regisztrálni a szakmai rendezvényre.
10-ből 6 magyar szerint most éri meg belevágni a lakásfelújításba, mert úgy vélik, később magasabb költségekkel kellene számolniuk. A felújítási kedv érezhetően erősödik az elmúlt évek visszafogottsága után: a lakástulajdonosok közel harmada már idén tervez ilyen munkálatokat. Többségük megtakarításból fedezné a felmerülő költségeket, míg minden ötödik felújító pénzintézeti hitellel egészítené ki forrásait. Ők jellemzően 2-3 millió forintos személyi kölcsönben gondolkodnak, de sokan érdeklődnek az állami otthonfelújítási támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes hitellehetőségek iránt is – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.
Legyen szó autóvásárlásról, lakásfelújításról vagy egy váratlan anyagi kiadásról, előszeretettel nyúl a szabad felhasználású személyi kölcsönökhöz a magyar lakosság. Ha valaki nem jogosult a kamatmentes babaváró hitelre vagy a munkáshitelre, és nem szeretne jelzálogot a lakására (pláne ha már van rajta lakáshitel), akkor valóban ez lehet számára a legjobb megoldás. Szárnyal a piac: hat év alatt, vagyis a Covid előtti utolsó „békeévhez” képest a duplájára, 1600 milliárd forint közelébe nőtt a hazai háztartások ilyen típusú banki tartozása, a szerződésszám pedig már a 900 ezret közelíti. A fogyasztás erősödése a választások előtti évben, illetve a bankok fokozatosan csökkenő kamatajánlata azt ígéri, fennmaradhat rövid- és középtávon is a piac erőteljes növekedése. A Pénzcentrum kalkulátora alapján megnéztük, mit ajánlanak most a bankok a személyikölcsön-felvevőknek.
A napokban két sértett tett feljelentést a Dombóvári Rendőrkapitányságon, mert ismeretlenek több millió forinttal rövidítették meg őket internetes bankolást követően - írja a Police.hu.
Áprilistól a Cetelem brand helyét a Cofidis vette át, miután a Cofidis Csoport sikeresen lezárta a Magyar Cetelem Bank felvásárlását. Bár jelenleg még tart a kétéves integrációs időszak, jövő év végére a két vállalat működése is teljesen összeolvad – hangzott el a csoport sajtótájékoztatóján. 2024-ben a két cég együttesen több mint 110 milliárd forint hitelt helyezett ki, ezen belül főként a személyi kölcsönök, az áruhitelek és a hitelkártyák domináltak. A Cofidis hónapokon belül tervezi az új autók megvásárlására fordítható nyílt végű pénzügyi lízing felvételét a termékpalettára.
Hároméves csúcsot döntött a magyar háztartások hitelfelvétele februárban, és abszolút történelmi rekordot ért el az elmúlt 12 hónapban. A lakáshitelek és a személyi kölcsönök kihelyezése is évi 40-50%-os bővülést mutat, ám a vállalati hitelezés továbbra is vergődik. A kamatmentes munkáshitel első két hónapjában 9800 fiatal kötött szerződést 38 milliárd forint összegben, kompenzálva ezzel a babaváró visszaesését – mutatják az MNB friss adatai. Közben a bankszámlák is dagadnak: utoljára 2022 februárja, a választások előtti családi szja-visszatérítések hónapja hozott akkora robbanást a háztartási látra szóló betétek egyenlegében, mint most az állampapír-kifizetések. A jegybank friss adataiból szemezgettünk, a hitelpiac aktualitásaival pedig május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon foglalkozunk részletesen, érdemes regisztrálni!
Míg 2024 elsősorban a tranzakciószámok emelkedéséről szólt a lakáspiacon, idén ez eltolódni látszik az áremelkedés irányába, és ez hatással van a lakáshitelezésre is - mondja Rajna Gábor. A Raiffeisen Bank lakossági vezérigazgató-helyettese a munkáshitel vártnál jobb teljesítményéről, a "PMÁP-földindulás" elmaradásáról és a bank új, többek között a fiatalokat megcélzó innovációiról is beszélt a Portfolio-nak. E témák egy része május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon részletesebben is terítékre kerül, érdemes mielőbb regisztrálni a rendezvényre.
Az Erste Bank 15 millió forintra emelte a maximálisan igényelhető személyi hitel összegét március 24-től - hívta fel a figyelmet a Bankmonitor. Az Erste nem az első bank, ahol hasonló összegű hitel érhető el ingatlanfedezet nélkül.
Nemcsak az derült ki szerdán a magyar bankszektorról, hogy rekordnyereséget könyvelt el tavaly, hanem az is, hogy ott kezdte az idei évet, ahol a tavalyit abbahagyta: a lakossági hitelezés dübörgött, a vállalati viszont vergődött januárban. Az új személyi kölcsönök átlagösszege most először lépte át a 3 millió forintot, a lakáshiteleké pedig 20 millióhoz közelít. Négy év után először fordult elő, hogy az első hónapban nagyobb összeg került a lakossági bankszámlákra, mint amennyi elhagyta azokat, ebben már a PMÁP-kamatfizetéseknek is szerepe lehetett. A témával részletesen foglalkozunk a Portfolio május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciáján, érdemes minél előbb regisztrálni a rendezvényre!
Újabb nagybanknál érhető el 10% alatti kamatozású személyi kölcsön, a CIB Bank március 1-jétől új árazást vezetett be - írta a Bankmonitor.
Tavaly 132 milliárd forintos adózás utáni eredmény ért el az Erste Bank az egy évvel korábbi 115 milliárd után, ami 23%-os tőkearányos megtérülést jelent – derült ki a bank hétfői sajtótájékoztatóján. Az extra adóterhek 86 milliárd forintot tettek ki, ebben benne van a bankadó (8,7 milliárd forint), az extraprofitadó (20,4 milliárd forint), valamint a tranzakciós illeték (36,2 milliárd forint). Rendkívül felemásan alakul a hitelkereslet: miközben a lakossági hitelkihelyezések 54%-kal nőttek a banknál, a kkv-hiteleké 40%-kal visszaesett. Elhangzott az is, hogy a bank idén nem tervezi a szolgáltatási díjak emelését a lakosságnál.
Látványossá vált az átlagosnál magasabb jövedelmű hitelfelvőkért folytatott banki verseny a személyi kölcsönök piacán, miután négy hitelintézet is visszahozta a 10% alatti hitelkamatot. Egymás után dönti a rekordokat a piac: az új kihelyezések az évi 800 milliárd forintot, a teljes állomány az 1500 milliárdot lépte át 2024 végére. Évente már több mint 300 ezren vesznek fel ilyen kölcsönt a bankoknál, amelyek így már majdnem 900 ezer szerződést kezelnek. Jól digitalizált, de még mindig nem teljesen „átjárható” a piac: újabb lendületet adna a meglévő és az új ügyfelek kezelésének egységesítése.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU egészében jóval kevesebb menedékkérelmet adtak be az év első felében, mint tavaly ilyenkor.
Humanitárius együttműködés ürügyén.
A brit külügyminiszter Damaszkuszba utazott.
A nyaralóknak nem kedvez majd az idő, az aszályhelyzetnek azonban nagyon is.
Szirszkij szerint új offenzíva készül Harkiv megyében.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!